Opublikowane teksty
-
Nad NiemnemW czasach II RP Druskienniki były modną miejscowością kuracyjną. Przyjeżdżano tu dla klimatu, solanek, wód… i romansów.
-
Artysta w śmietniku wizualnymWielka wystawa wybitnego grafika Romana Cieślewicza, twórcy projektowania graficznego, w Muzeum Sztuki Zdobniczej w Paryżu.
-
Twarz pod nóżMedia wbijają ludziom do głowy, że każdy ma w urodzie coś, co wymaga poprawy. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi rozwijający się w Polsce rynek medycyny estetycznej
-
Moda idzie za serialemŚwiat ogląda teraz ambitne seriale nowej generacji, a w nich wielkobudżetowe kostiumy i świetny product placement dla mody.
-
Książę i aktoreczkaW kręgach angielskiej arystokracji małżeństwo z osobą z niższej sfery postrzega się jako przejaw braku rozsądku. Tym razem jednak pałac Buckingham zdobył się na wyjątkową życzliwość.
-
Biustonosz storyNic tak dobrze nie pokazuje zmian w kanonach kobiecego piękna jak część garderoby, która znajduje się najbliżej ciała – biustonosz.
-
Mieszczanie nie tacy straszniEtos pracy, troska o rodzinę, funkcjonalne urządzenie domu. Mimo tych wartości mieszczański etos nie miał u nas dobrej prasy. Jego najlepszą emanacją jest jednak styl biedermeier, który pokazuje wystawa w Muzeum Narodowym.
-
Historie z zachodniego wschoduPolska kultura za granicą promuje się już nie zespołem pieśni i tańca, ale awangardową sztuką, modą, designem, architekturą.
-
Podstępna trucizna snobizmuJulian Fellowes nie jest ani piewcą arystokracji, ani jej zaciekłym krytykiem. Raczej satyrycznym obserwatorem.
-
Luksus z drugiej rękiJaki sens ma kupowanie luksusowych marek, skoro kupuje się je na przecenach?
-
Bunt beżowej garsonkiKobiety w polityce nie chcą już być bezbarwnymi figurami na tle ciemnych garniturów. Chcą się wybić na niepodległość, pokazać osobowość,przekroczyć granice odwiecznej beżowej garsonki
-
Nowe cuda w starym życiuSpanie, jedzenie, kupowanie... W Mediolanie projektanci chcą całkiem zmienić nasze podejście do tych czynności.
-
Pierwsza dama z SevnicyTo kariera, jaką uwielbia Ameryka. Od córki krawcowej do pierwszej damy
-
Dwuznaczna gra męsko-damskaZbyt słaby potencjał zakupowy mężczyzn spędza sen z oczu marketingowcom. Jak to zmienić? Sfeminizować męską garderobę
-
Samotny wilk modyZimny i bezwzględny światek fashion rzadko kogoś opłakuje. Jednak Billa Cunninghama, legendarnego fotografa mody dziennika „The New York Times”, żegnano z prawdziwym żalem
-
Skarb na strychuOdkryty na poddaszu domu pod Tuluzą XVII-wieczny obraz najprawdopodobniej jest dziełem Caravaggia. Wyceniono go na 120 mln euro
-
Brzydko, czyli drogoKoszulka firmy kurierskiej staje się ciekawa, gdy kosztuje obłędną sumę. Vetements to nowa sztuczka mody
-
Ryba po japońskuCo dzień o świcie w sercu Tokio otwiera się Tsukiji – największa na świecie giełda rybna. Setki gatunków zmieniają właścicieli, transakcje opiewają na tysiące euro. Królem aukcji jest tuńczyk. Najdroższego sprzedano w 2013 r. za 1,38 mln...
-
Nowa fauna w wielkim mieścieSpołeczeństwo zmienia się tak szybko, że hipster przechodzi już do kategorii vintage. Kim są yuccie, yummie i spornoseksualni?
-
Wielbłądy mody PRLNie jest ani tak fascynująca, jak się dziś uważa, ani tak beznadziejna, jak myśleliśmy wtedy. O modzie PRL opowiada Aleksandra Boćkowska w świetnej książce „To nie są moje wielbłądy”